فایل پیت (PIT) در سامسونگ چیست و چگونه استخراجش کنیم

فایل پیت (PIT) در سامسونگ چیست و چگونه استخراجش کنیم

هنگامی که شما سعی کنید به صورت دستی گوشی های اندروید سامسونگ را با رام رسمی فلش کنید، با عبارت فایل های PIT مواجه می شوید. مبحثی که در اکثر انجمن های فلش کردن و.. دیده می شود. امروز قصد داریم به معرفی فایل های PIT در گوشی های سامسونگ بپردازیم و نحوه استخراج و سایر مباحث در این مورد را توضیح دهیم.

 

کاربرد فایل پیت (PIT) در گوشی سامسونگ چیست و چگونه آنها را باز کنیم؟

 

بسیاری از افرادی که در تلاش برای فلش دستگاه سامسونگ خود برای اولین بار هستند، تمایل دارند تمام اطلاعات راجب فایل های PIT را بدانند. در برخی از مدل گوشی ها هم ممکن است بیش از چند مدل PIT وجود داشته باشد. در ادامه به بررسی کامل تر موضوع می پردازیم.

 

فایل های PIT چیست؟


pit

کلمه PIT مخفف Partition Information Table است و این بدان معنی است که این فایل ها حاوی جدول اطلاعات پارتیشن برای گوشی های سامسونگ هستند. فایل های PIT تمام اطلاعات مرتبط برای هر پارتیشن مانند نام پارتیشن، اندازه بلوک، تعداد بلوک و سایر اطلاعات فنی لازم را دارد. هر دستگاه حاوی PIT های مختلفی است که مربوط به سیستم عامل آن است. از این رو برای درستی انجام فلش به فایل صحیح PIT نیاز می باشد. همچنین هر فایل برای هر گوشی متفاوت است و حتی اگر در یک مدل دو سایز ۳۲ گیگابایت و ۶۴ گیگابایت هم داشته باشیم، شاهد فایل های PIT متفاوت هستیم و شما نمی توانید از فایل های دیگر مدل ها استفاده کنید.

 

فایل های PIT چه کاری انجام می دهند؟

 

رام گوشی یا ROM (Read Only Memory) شبیه یک هارد دیسک بر روی یک کامپیوتر است که اطلاعات به طور دائمی در آن نگهداری می شوند مگر اینکه توسط کاربر تغییر یابند و کاربرد فایل پیت نیز مشابه همین است. فایل PIT رام شما را مجدد پارتیشن بندی می کند هنگامی که از سکتور های زیر استفاده شود:

 

 • PBL
 • PIT
 • EFS
 • SBL
 • SBL2
 • PARAM
 • KERNEL
 • RECOVERY
 • FACTORYFS
 • DBDATAFS
 • CACHE
 • MODEM

 

اطلاعاتی دیگر در مورد فایل های PIT گوشی های سامسونگ

 

برای نصب فایل PIT، در صورت وجود چند فایل برای یک مدل، باید بدانید که تغییر یک فایل PIT فقط قسمت بندی های حافظه رام را تغییر می دهد. به طور مثال یک فایل PIT به پارتیشن /system مقدار ۱۰۰ مگابایت فضا می دهد و به پارتیشن /dbdata مقدار ۹۰ مگابایت حافظه اختصاص می دهد در صورتی که در مدل دیگر این تقسیم حافظه برای هر دو مساوی و به انداز ۹۵ مگابایت می باشد. می توان گفت که فایل PIT عملکرد دستگاه را تغییر نمی دهد و مشخص نیست که چرا بین فضای پارتیشن های /system و /dbdata در فایل های PIT اختلاف وجود دارد!

 

نحوه استخراج، ساخت و دانلود فایل های PIT گوشی های گلکسی سامسونگ


pit

دلایلی زیادی برای این کار وجود دارند. مثلا ممکن است شما در یک رام سفارشی (کاستوم رام) بخواهید از این فایل ها استفاده کنید. یا ممکن است به ارور هایی مانند Get PIT for Mapping یا Odin Flashing Procedure May FAIL مواجه شوید. ارور های Invalid Ext4 Image و Get PIT for Mapping در زمان فلش کردن نیز نشانگر وجود مشکل است که برای رفع آن باید یک فایل PIT صحیح و سالم را به دستگاه خود متتقل کنید.

 

توجه داشته باشید که فایل های PIT برای هر مدل متفاوت هستند و ممکن است در صورت استفاده از فایل اشتباه، دستگاه شما دچار مشکل شده یا آسیب ببیند. پس حتما فایل های PIT دقیقا با مدل گوشی خود همراه با ظرفیت ذخیره سازی مشخص شده استفاده کنید. مثلا دانلود فایل pit j700f 32gig

 

نحوه استخراج فایل های PIT در گوشی های سامسونگ

 

برای استفاده از این روش، احتیاح به دسترسی روت دارید و باید گوشی شما روت باشد. سپس برنامه Terminal Emulator را از اپ استور گوگل دانلود کنید و بعد از اجرا دسترسی روت را به آن بدهید.

سپس برنامه BusyBox Android را نیز دانلود و نصب نمایید و دسترسی روت را به این برنامه هم بدهید. بعد از اجرای برنامه روی Install Option تاچ کنید.

 

حال برنامه Terminal Emulator را اجرا کنید و دستور زیر را در برنامه وارد کنید:

 

 • su

 

بعد از صدور دستور قبل، این دستور را نیز در برنامه صادر کنید:

 

  dd if=/dev/block/mmcblk0 of=/sdcard/out.pit bs=8 count=580 skip=2176

 

بعد از انجام این کار، می توانید در حافظه گوشی خود، فایل های PIT را مشاهده می کنید که برای استفاده خود، آن را نگه داری کنید.

 

ساخت فایل PIT برای گوشی های گلکسی سامسونگ

 

شما می توانید با استفاده از برنامه PIT Magic Creator and Editor اقدام به ساخت فایل PIT کنید. این برنامه قدرتمند، می تواند یک فایل PIT برای هر گوشی سامسونگ بسازد و تمامی اطلاعات لازم را اعمال کند. امکان ویرایش، تجزیه و تحلیل و کارهای دیگری نیز با این برنامه وجود دارد. در ضمن این برنامه فقط برای سیستم عامل ویندوز وجود دارد. به طور خلاصه از ویژگی های این برنامه می توان موارد زیر را نام برد:

 

 • ایجاد فایل جدید PIT از صفر
 • ویرایش فایل های PIT موجود و تغییر خواص آن
 • تجزیه و تحلیل فایل های PIT به همراه ارائه گزارش
 • افزودن یا حذف بخش هایی از پارتیشن در فایل PIT موجود

 

برای استفاده از این برنامه فقط کافیست تا آخرین نسخه برنامه را دانلود کنید و بعد از نصب آن گوشی خود را به رایانه متصل کنید. تنظیمات USB Debugging باید در گوشی شما فعال باشد. توجه داشته باشید که برای اجرای این برنامه احتیاج به برنامه .Net Framework 4.0+ نیز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *